Vyrieš test. Nachádzajú sa v ňom rôzne typy úloh: úlohy s výberom jednej možnosti, úlohy s výberom viacerých možností, úlohy požadujúce tvoju krátku odpoveď alebo kombinácia týchto úloh. Potom stlač tlačidlo pre skontrolovanie tvojich odpovedí. Použi tlačidlo , ktoré ti poskytne nasledujúce písmenko, pokiaľ nevieš správne odpovedať. Použitie nápovedy ti však strháva body! Pozor na časový limit!
„Zvony roztopia a ulejú z nich kanóny? Je to možné? Z tých zvonov, ktorými volajú ľudí na modlitbu, budú ľudí zabíjať? Nie, to by bolo priveľa!“ Z ktorého diela je tento citát?
Na západe nič nové
Živý bič
Jozef Mak
Kolíska
„Tu sladko zaspievala, tu si sadla, vstala, tu pobehla, tu náhle zastavil ju strach, tu svojím krásnym zrakom srdce prebodla mi, tu povedala slovko, tu sa usmievala a tu jej kvapla slza. V takých myšlienkach mi Láska ustavične rinčí okovami.“ Ktorému autorovi patrí úryvok tejto básne?
Emil Boleslav Lukáč
Ján Kostra
Rudolf Dilong
Francesco Petrarca
„Kamarát, teraz vidím, že si človek ako ja, odpusť mi!... Vezmi si mojich 20 rokov a vstaň... neviem, čo si s nimi počnem...“ Z ktorého diela je tento citát?
Živý bič
Drak sa vracia
Kto chytá v žite
Na západe nič nové
„Zhotuj dušu k odchodu!“ Z ktorej básne je toto známe zvolanie?
Mor ho!
Smrť Jánošíkova
Nehaňte ľud môj
Krvavé sonety
„Keby som trochu bola tušila, keby som len skôr bola tušila, že ma budeš raz i návidieť, veď by som ja nebola oslabla do truhly. Bola by som sa držala života, tak húževnate, tak tvrdo ako pleseň na kameni. Nič by ma nebolo zožralo... Keby som trochu skôr... Veď mi už aj srdce začalo biť, a ja ani sama neviem, prečo a ako prestalo.“ Ktoré dielo má takýto záver?
Jozef Mak
Mamka Pôstková
Statky-zmätky
Maco Mlieč
„Najväčšími nepriateľmi Slovákov sú Slováci.“ Z ktorého diela je tento citát?
Kým kohút nezaspieva
Živý bič
Ako chutí moc
Démon súhlasu
„Spite sladko, debili!“ Z ktorého diela je táto známa veta?
Kto chytá v žite
Na západe nič nové
Proměna
Démon súhlasu
„Hľa, život je taký, aký je. Ono to nie je o nič krajšie ako taká kuchyňa, zapácha to celkom tak, a ak sa človek chce dobre najesť, musí si zašpiniť ruky; len aby ste sa potom vedeli dobre vyumývať, v tom je celá morálka našich čias... Niet zásad, sú iba udalosti; niet zákonov, sú iba okolnosti: nadpriemerný človek spojí udalosti a okolnosti a sám ich usmerňuje... Vy veríte v niečo pevného na tomto svete! Nedbajte teda na ľudí a sledujte očká v sieti Zbierky zákonov, kde by sa dalo prekĺznuť. Tajomstvo veľkých bohatstiev, o ktorých nevedno, ako vznikli, skrýva sa v nejakom zločine zabudnutom preto, lebo bol čisto vykonaný.“ Ktoré dielo má takýto záver?
Ako chutí moc
Otec Goriot
Lakomec
Na západe nič nové
„Sme opustení ako deti a skúsení ako starí ľudia, sme suroví a povrchní – myslím, že sme stratení.” Z ktorého diela je tento citát?
Kto chytá v žite
Otec Goriot
Kolíska
Na západe nič nové
„K tomu, čo si predstavujeme pod slovom kaštieľ nechýbalo nič, len kaštieľ. Dvor a okolie zdá sa takým smutným a pustým, takzvané hospodárske stavy svedčili o úpadku, slabé strechy sa uhýbali pod ťarchou čerstvého snehu. Kam oko padne, všade bieda, rozklad, hniloba...“ V ktorom diele sa nachádza takýto opis?
Otec Goriot
Lakomec
Ťapákovci
Keď báčik z Chochoľova umrie
„Bodaj by som nebola prišla na svet, bodaj nikdy nie!“ Z ktorého diela je tento citát?
Apoliena
Kolíska
Ťapákovci
Kto chytá v žite
„Už je to chcíplý. Dočista a načisto chcíplý.“ Z ktorého diela je tento citát?
Na západe nič nové
Audience
Soirée
Proměna
„Tvoj zákaz, vôľa smrteľníka, nemá takú silu, aby rušil nenapísané a neochvejné božie zákony. Tie predsa nie sú dnešné ani včerajšie, tie platia od dôb, kam nám pamäť nesiaha a platia večne. A že ma čaká smrť? Smrť čaká všetkých. A že zomriem predčasne? Tým iba získam. Pretože ak niekto žije v stálom utrpení ako ja, smrť sa mu stáva vykúpením.“ Ktoré dielo vrcholí týmto citátom?
Na západe nič nové
Apoliena
Antigona
Otec Goriot
„Kúň ve vojne poranený od kulek zahynul a osel doma pri slame psotu vojny minul. Potem mluvil osel k sobe: Hle, ten kúň ščastlivý míval ovsa do sýtosti – a juž není živý.“ Z ktorej básne pochádza táto strofa?
Hviezdoslav – Krvavé sonety
Kollár – Slávy dcera
Gavlovič – Valaská škola mravúv stodola
Hollý – Svatopluk
„Ľudia pozerajú vždy len za tým, čoho nemajú. To, čo majú, nevážia si ani za mak.“ Z ktorého diela je tento citát?
Otec Goriot
Neprebudený
Jozef Mak
Mamka Pôstková
„My spájame, čo svet dvojí, my vlažíme, čo svet suší, my dvojíme, čo svet spojí, my tvoríme, čo svet ruší...“ Kto je autorom tohto úryvku básne?
Rudolf Dilong
Ján Smrek
Andrej Sládkovič
Emil Boleslav Lukáč
„Divadlo je totiž asi jediné miesto, kde to pretvarovanie sa má aký-taký zmysel...“ Ktoré dielo má takýto záver?
Jááánošííík
Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch
Hamlet
Soirée
„Pokojný večer...“ Ktorá báseň takto začína?
Zakliata Panna vo Váhu a divný Janko
Zmráka sa
Pozdrav
Otcova roľa
„Jar nastala. Všetko budí sa k životu a hýbe k činu.“ Ktoré dielo má takýto úvod?
Apoliena
Ťapákovci
Maco Mlieč
Dom v stráni
„Chlapi? Jeden stenal pod stenou alebo na lavici, druhý sa ako bíreš každú druhú—tretiu nedeľu prišiel so ženou, materou vyvadiť, s otcom opiť a všetkých vše rozháňať po ulici. Otec mu ešte nadržal, čo len aj naoko, lebo sa ho bál a prinášaval mu opitý syn dohánu aj skleničku…“ V ktorom diele je takto vykreslená kritika alkoholizmu?