Skúška pozornosti

Doplňovačka

Pozorne si pozri video, a následne podľa neho vyber chýbajúce slová v texte. Všetky chýbajúce slová nájdeš podľa priloženého videa. Tak poďme na to, držím ti palce ;)
podľa D. I. Mendelejeva z roku znie: vlastnosti chemických prvkov sú periodickou funkciou ich atómových hmotností. Vlastnosti chemických prvkov sa opakujú. V roku 1875 sa preukázala platnosť jeho zákona, keď bol objavený do tej doby neznámy chemický prvok , ktorého vlastnosti Mendelejev predpokladal roky predtým, ako bol objavený. Periodická sústava prvkov je tabuľka, kde je všetkých nám známych chemických prvkov. Usporiadané sú podľa ich stúpajúcich čísel a zároveň sú zoskupené podľa ich periodicky sa opakujúcich vlastností. Prvky s protónových číslom 1 až 92 sa vyskytujú na zemi. Prvky s vyšším protónových číslom ako je 92 sú vytvorené, majú nestabilné jadro a samovoľne sa . Tomu sa hovorí prirodzená . Všetky prvky sú v tabuľke usporiadaných do vodorovných riadkov, sú to tzv. . je celkom a prvky sú do nich rozdelených podľa počtu ich obsadených elektrónových obalov, tzv. molekulových . Ďalej je tabuľka rozdelená do zvislých , ktorých je . Prvky sú zoradená pod sebou podľa rovnakého počtu , ktoré sa nachádzajú v poslednej valenčnej vrstve, a zároveň vykazujú podobne chemické vlastnosti. V PSP nájdeme: latinský názov prvku, značku, protónové číslo, relatívnu atómovú hmotnosť, alebo elektrónovú konfiguráciu. Li, Na, K, , Cs, Fr patria do skupiny , ktoré sú veľmi mäkké, majú nízku a teplotu topenia, s vodou reagujú veľmi búrlivo za vzniku a hydroxidu. Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra patria do skupiny , Okrem a Mg ide o mäkké, ľahké a reaktívne kovy, ktoré sa v prírode vyskytujú v podobe minerálov. Najpočetnejšou skupinou PSP sú prvky, Fe, , Ni tvoria triádu železa. Ru, Rh, Pd tvoria triádu platinových kovov. Os, Ir a Pt tvoria triádu ťažkých platinových kovov. Pod chemickou tabuľkou sa zapisujú ďalšie prvky, ide o vnútorne prechodné kovové prvky, ktoré sú zoradené v 2 skupinách a to a aktinoidoch. Ďalšou skupinou PSP sú , ktoré majú málo elektrónov na valenčnej vrstve a sú kujné, ťažné a dobre vedú teplo a prúd. Prvky medzi typickými kovmi a nekovmi označujeme ako , ktoré sú elektricky vodivé, a ktorých oxidy sú . Nekovy sú prvky, ktoré majú vyšší počet elektrónov vo valenčnej vrstve a majú prevažne elektronegatívny charakter a ľahko tvoria záporne nabité . F, Cl, Br, , At, Uup patria do skupiny , ktoré sa v prírode vyskytujú hlavne v zlúčeninách, majú nekovový charakter, v plynnom stave sa združujú v dvojatómových molekulách a sú veľmi reaktívne. je najreaktívnejší prvok zo všetkých. Poslednou skupinou sú , ktoré majú nízku teplotu varu a sú ťažko skvapalniteľné.



tabuľka, kde je všetkých nám známych chemických prvkov. Usporiadané sú podľa ich stúpajúcich čísel a zároveň sú zoskupené podľa ich periodicky sa opakujúcich vlastností. Prvky s protónových číslom 1 až 92 sa vyskytujú na zemi. Prvky s vyšším protónových číslom ako je 92 sú vytvorené, majú nestabilné jadro a samovoľne sa . Tomu sa hovorí prirodzená . Všetky prvky sú v tabuľke usporiadaných do vodorovných riadkov, sú to tzv. . je celkom a prvky sú do nich rozdelených podľa počtu ich obsadených elektrónových obalov, tzv. molekulových . Ďalej je tabuľka rozdelená do zvislých , ktorých je . Prvky sú zoradená pod sebou podľa rovnakého počtu , ktoré sa nachádzajú v poslednej valenčnej vrstve, a zároveň vykazujú podobne chemické vlastnosti. V PSP nájdeme: latinský názov prvku, značku, protónové číslo, relatívnu atómovú hmotnosť, alebo elektrónovú konfiguráciu. Li, Na, K, , Cs, Fr patria do skupiny , ktoré sú veľmi mäkké, majú nízku a teplotu topenia, s vodou reagujú veľmi búrlivo za vzniku a hydroxidu. Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra patria do skupiny , Okrem a Mg ide o mäkké, ľahké a reaktívne kovy, ktoré sa v prírode vyskytujú v podobe minerálov. Najpočetnejšou skupinou PSP sú prvky, Fe, , Ni tvoria triádu železa. Ru, Rh, Pd tvoria triádu platinových kovov. Os, Ir a Pt tvoria triádu ťažkých platinových kovov. Pod chemickou tabuľkou sa zapisujú ďalšie prvky, ide o vnútorne prechodné kovové prvky, ktoré sú zoradené v 2 skupinách a to a aktinoidoch. Ďalšou skupinou PSP sú , ktoré majú málo elektrónov na valenčnej vrstve a sú kujné, ťažné a dobre vedú teplo a prúd. Prvky medzi typickými kovmi a nekovmi označujeme ako , ktoré sú elektricky vodivé, a ktorých oxidy sú . Nekovy sú prvky, ktoré majú vyšší počet elektrónov vo valenčnej vrstve a majú prevažne elektronegatívny charakter a ľahko tvoria záporne nabité . F, Cl, Br, , At, Uup patria do skupiny , ktoré sa v prírode vyskytujú hlavne v zlúčeninách, majú nekovový charakter, v plynnom stave sa združujú v dvojatómových molekulách a sú veľmi reaktívne. je najreaktívnejší prvok zo všetkých. Poslednou skupinou sú , ktoré majú nízku teplotu varu a sú ťažko skvapalniteľné.