Bunkový cyklus

Bunkový cyklus dopňovačka

V prázdnych políčkach vyberte možnosť, ktorá tam patrí, keď budete mať vyplnené kliknite 'Skontroluj'.

Videá

Pozrite si videá a vyplňte cvičenie:

Bunkový cyklus:



Mitóza a meióza:

predstavuje obdobie života bunky od jej vzniku delením až po opätovné rozdelenie. Rozdeľuje na štyri fázy, pričom posledná M-fáza predstavuje samotné delenie bunky a zvyšné fázy pod spoločným názvom interfáza predstavujú prípravu bunky na delenie.

:


Niektoré bunky sa po poslednom rozdelení už ďalej nedelia, ale sa morfologicky diferencujú a funkčne na určitú "prácu", ktorú v organizme vykonávajú. Podľa toho sa toto obdobie v živote bunky nazýva pracovné obdobie. Z hľadiska bunkového cyklu je to a označuje sa aj ako G0-fáza. U mnohobunkových organizmov sa prevažná väčšina buniek nachádza práve v tejto fáze. Niektoré bunky môžu znova vstúpiť do bunkového cyklu a deliť sa. Čím je však stupeň vyšší, tým je pravdepodobnosť návratu do bunkového cyklu nižšia (napr. neuróny po poškodení miechy alebo mozgu sa nedelia, čím vzniká ochrnutie).


Nazýva sa aj (nasleduje po M-fáze) alebo (bude pokračovať S-fázou). Niekedy nasleduje po G0-fáze, niekedy priamo po mitóze. Predstavuje začiatok prípravy delenia jadra a celej bunky. V tomto období sa syntetizujú , bielkoviny, vytvára sa zásoba , syntetizujú sa enzýmy potrebné pre replikáciu DNA. Taktiež dochádza k zväčšovaniu objemu cytoplazmy a delia sa aj mitochondrie. Je to časovo najvariabilnejšia ale zväčša fáza bunkového cyklu. Na konci G1-fázy sa nachádza hlavný , ktorý v prípade nevhodných podmienok zastavuje bunkový cyklus.


Prebieha v nej replikácia - syntéza DNA, preto sa táto fáza nazýva . Výsledkom je zdvojnásobenie genetického materiálu v bunke. V tejto fáze je bunka fyziologicky (2 x 2n = 4n). Koncom S-fázy každý chromozóm pozostáva z dvoch identických . Dochádza aj k replikácii .


Nastupuje po ukončení fázy, preto sa nazýva . Zároveň ukončuje interfázu a predchádza deleniu bunky, preto má prívlastok aj . Prebieha syntéza tubulínu na deliace vretienko. Časové trvanie tejto fázy je za normálnych podmienok .

Delenie buniek
Delenie buniek je jedným zo základných biologických fenoménov. Zabezpečuje jedincov, je podmienkou a organizmu a nahradzujú sa ním straty vzniknuté fyziologickým opotrebovaním. Existecia života závisí od stálej produkciu buniek. Z časového hľadiska predstavuje samotné delenie bunky zhruba 10% celkového trvania bunkového cyklu.


M-fáza má prívlastok mitotická, pretože v nej dochádza k rozdeleniu buniek na geneticky identické . je základný spôsob reprodukcie jadra bunky - , za ktorým nasleduje delenie tela bunky - . Výsledkom mitotického delenia je vznik dvoch dcérskych buniek, ktoré majú rovnakú genetickú výbavu ako mala ich . V dozrievajúcich sa vyskytuje zvláštny typ redukčného delenia - .